Hızırbey

Hızırbey Haber Portalı

06:02, 11 Ağustos 2020 Salı
YEDİĞİN LOKMAYA DİKKAT ET
YEDİĞİN LOKMAYA DİKKAT ET

YEDİĞİN LOKMAYA DİKKAT ET

'Namazda hudû ve huşû nasıl elde edilir?' Diye sorulunca da cevaben buyurdu ki:


YEDİĞİN LOKMAYA DİKKAT ET

(LOKMA* TASAVVUF)

Şâh-ı Nakşibend (k.s.) hazretleri, Tasavvuf’taki hallerini kaybolduğunu söyleyen bir talebesine; 'yediğin lokmaların helâlden olup olmadığını araştır' buyurmuştur.Talebesi araştırdığında, yemeğini pişirirken ocakta helâl olup olmadığı şüpheli bir odun yakmış olduğunu tespit ederek tevbe etmiştir.

'Namazda hudû ve huşû nasıl elde edilir?' Diye sorulunca da cevaben buyurdu ki:

'' Huzurlu bir halde helâl lokma yiyeceksiniz. Huzur ile abdest alacaksınız ve namaza başlarken iftitah tekbirini kimin huzuruna durduğunuzu bilerek, düşünerek söyleyeceksiniz.'

Hâce Hazretleri, kendisine karşı edepsizlik yapan bir kimseye kızmayıp, tebessümle karşıladı. Fakat edepsizlik yapan kimse büyük bir derde düşüp, helâk olacak hâle geldi. Hatasını anlayıp tevbe etti. Şâh-ı Nakşibend hazretleri bir ara o adamın evinin önünden geçerken, içeri girip hâlini sordu:

'' Allah’u Teâlâ şifâ vericidir., korkma iyileşirsin' dedi. O kimse bu söz üzerine kalkıp:

' ' Efendim size karşı edepsizlik ettim, hatırınızı incittim, beni affediniz.' dedi.                                        Şah-ı Nakşibend hazretleri buyurdu ki:

'' Kalbimiz o zaman incindi. Fakat şu anda gönül aynası tertemiz. İyi bil ki, Mürşidlerin kılıcı kınından çıkmış yalın bir kılıçtır. Ama Mürşid merhamet sâhibidir. Kimseye kılıç vurmaz. İnsanlar (belâsını arayanlar) gelip kendilerini o kılıca vururlar.

Kaynak: www.biriz. Biz Fazilet Takvimi 1997

dosyayi aamadim