Hızırbey

Hızırbey Haber Portalı

01:18, 25 Nisan 2024 Perşembe
ZEKAT MALI KORUR
ZEKAT MALI KORUR

ZEKAT MALI KORUR

Ben şimdi gidip zekatımı hesaplayıp vereceğim, bakalım dediğin olacak mı? demiş.


ZEKAT MALI KORUR

Peygamber Efendimiz (A.S.M): “Zekat vererek mallarınızı kal'a içine alınız”, buyurmuştur ki, malını korumak isteyen kişinin en büyük manevi sigortası zekattır. Hatta hadis ve siyer kitaplarında beyan edildiğine göre: bu hadis-i şerif, Efendimiz tarafından Ashabına irad edildiği sırada, oradan geçmekte olan bir Hıristiyan Arab durup Peygamberimize:

- Ben şimdi gidip zekatımı hesaplayıp vereceğim, bakalım dediğin olacak mı? demiş.

Zat-ı Risalet-penahı tebessüm buyurmuşlar. Adam, evine gidip dediğini yapmış. Bir müddet sonra, Şam'a hareket edecek olan bir ticaret kafilesine iştirak etmek istemiş; ancak kendisince mühim başka ticaret işlerinin zuhur etmesi üzerine, kafileye katılan komşularından, kendinin bir deve yükü eşyasını da yanlarına almalarını rica etmiş. Komşusu muvafakat ederek Şam'a hareket edilmiş. Aradan bir hafta geçtikten sonra, şehirde eşkiyanın ticaret kafilesini soyduğu haberi yayılmış. Hadiseden iki cihetle müteessir olan Hıristiyan tacir, Efendimize müracaata karar verdiği gün, komşusundan kendisine bir haber gelmiş.

- Kafileyi eşkiya vurdu. Ancak son menzile gelirken senin devenin ayağı burkulmuştu, yürüyemiyordu, mecburen deveyi eşya ile birlikte menzilde bırakıp yola çıkmıştık. Başımıza  bu felaket geldi. Senin eşyan ve deven kurtuldu.

Haberi alınca sevinçten doğruca huzur-ı Risalet'e gidip:

-Ya Muhammed, sen hak Peygamber'sin. Dediğin çıkmıştır. Ben İslam'a giriyorum. Bana onu öğret, diyerek mucizat-ı nebeviyyeden birinin zuhuruna sebeb olmuştur.

dosyayi aamadim